středa 14. srpna 2019

Co jsem také přečetl_____Americký blues

Před časem nás Ondřej Hejma nechal nahlédnout do svého života prostřednictvím „ročního deníku“ Fejsbuk. Příběhy načaté v první knize volaly po dokončení, a proto přišel s volným pokračováním

Fejsbuk jsem nečetl, a nemyslím že by jeho znalost byla nutná. Kniha Americký blues zachycuje děj v Čechách a některých částech USA od konce roku 2011 po první měsíce roku 2013. Čtenář se tak setká s tématy, která většina z nás má v čerstvé paměti – první přímá volba prezidenta, amnestie Václava Klause, smrt Václava Havla, kampaň Karla Janečka… Že se autor knihy s českými prezidenty a lidmi kolem nich zná či znal osobně a jeho pohled je tak pohledem „z druhé strany “, dodává čtení tu pravou šťávu.
Úvodních pár kapitol je věnováno pokračování desítky let trvajícího románku autora s Američankou Terry, do níž se zamiloval za dob svých studií. Atlantský oceán a především železná opona je však nekompromisně rozdělily.
Další příběhová linie deníku, která v druhé polovině knihy podstatně převažuje, vypráví odlehčeným a často zkratkovitým stylem o české politické i hudební scéně, s občasnými výlety do historie. Kniha vrcholí nečekaným objevením válečného deníku autorova strýčka, který působil v anglickém odboji za druhé světové války. V knize jsou citovány autentické pasáže z jeho deníku, na nichž je možné sledovat přechod od prvotního nadšení, idealismu a vlastenectví ke skepsi, rezignaci a hořkému uvědomění si zbytečnosti vlastní úlohy ve válce.
*  *  *
Ondřej Hejma (*3. 2. 1951) je zpěvák a hudební skladatel, frontman skupiny Žlutý pes. Po studiích na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy začínal jako tlumočník a překladatel, od roku 1987 působil jako dopisovatel agentury Associated Press v České republice a později přispíval i do českých médií.

Žádné komentáře:

Okomentovat