První krátkou zastávku děláme v Ronově nad Sázavou. Koncem minulého roku zde vyrostla pět metrů vysoká a deset tun těžká betonová plastika, o které její autor, žďárský sochař Michal Olšiak prohlásil, že takhle si představuje českého draka z pohádek. Stojí uprostřed obce po pravé straně při cestě z Přibyslavi do Žďáru nad Sázavou a byla postavena na zakázku Josefa Křesťana, majitele místní společnosti Apoly, výrobce obalů z papíru, kartonu a lepenky. Drak trhající krabici s označením firmy má symbolizovat sílu, dynamiku a energičnost a ve spojitosti s krabicí nevtíravě upozorňovat na blízkou firmu.

Historická část města byla v roce 1990 prohlášena městskou památkovou zónou. Dominantou Vratislavova náměstí je původně gotický kostel sv. Kunhuty ze 14. Století se zajímavou sgrafitovou výzdobou zhotovenou v letech 1928–1929 místním rodákem, malířem Karlem Němcem. V zámku za kostelem dnes sídlí Horácká galerie, na protější straně náměstí, v budově staré radnice se nachází Horácké muzeum. Centrum je současně jakousi galerií pod širým nebem, v níž najdeme díla novoměstských rodáků Jana Štursy a jeho žáka Vincence Makovského. Socha Vratislava z Pernštejna, umístěná na kašně, je dílem pražského sochaře Karla Dvořáka z roku 1872.
Z Nového Města na Moravě odjíždíme k Medlovskému rybníku, auto necháváme na parkovišti před hotelem a vyrážíme na Paseckou skálu. Rybník na horním toku Medlovky, která je přítokem Fryšávky, se rozkládá na ploše 22 ha a byl založen Vilémem z Pernštejna v polovině 16. století na pozemku zaniklé osady. Na břehu rybníka stojí hotel Medlov, jedno z největších rekreačních zařízení Orea s kapacitou 200 lůžek. Jeho historie sahá až do roku 1920, kdy byla vystavěna původní hotelová část s přibližně 15 pokojíky, dnešní podoba je z roku 1973, kdy byla přistavěna podstatná část hotelového traktu.
Pasecká skála je ve skutečnosti skupina skalních útvarů Pecen, Vyhlídka a Pernštejn, vysokých až 18 metrů a složených z pevné, jemnozrnné, různosměrně vrstvené a ostře vroubkované ruly. Stejně jako mnohé další skály v okolí jsou krásnou ukázkou mrazového zvětrávání. Od zábradlí na vrcholu ve výšce 819 m n. m. je krásný výhled na sever.
Po sestupu se vydáváme po zelené značce do Kadova, kde je takřka povinností zastavit se v hospůdce U Janečků na kadovánek, místní bylinný likér.
Po žluté značce vedoucí polními a lesními cestami se vracíme k Medlovskému rybníku a autem pak přejíždíme do nedalekých Milov. Zde se historie opakuje, auto necháváme na parkovišti a vydáváme se ke skalám.
Po žluté značce vedoucí polními a lesními cestami se vracíme k Medlovskému rybníku a autem pak přejíždíme do nedalekých Milov. Zde se historie opakuje, auto necháváme na parkovišti a vydáváme se ke skalám.
Obec Milovy vznikla po obou stranách řeky Svratky v místech, kde řeka tvoří přirozenou hranici mezi Čechami a Moravou. Odtud pochází pojmenování České Milovy a Moravské Milovy. České Milovy vznikly v 17. století na území rychmburského panství a dnes patří k obci Křižánky, zatímco Moravské Milovy, dnes běžně označované pouze jako Milovy, patří k obci Sněžné a vznikly v roce 1731 na území novoměstského panství, kdy tři poddaní dostali od vrchnosti svolení postavit si chaloupky na břehu Milovského rybníka. Ten má osm hektarů a byl založen již v roce 1610 majitelem novoměstského panství Vilémem Dubským z Třebomyslic. V roce 1935 postavil na břehu rybníka Alois Chocholáč turistický hotel, který po roce 1948 fungoval jako Zotavovna ROH Devět skal. V roce 1989 byl vedle původního hotelu postaven nový komplex OREA Hotel Devět Skal. Ano, všechna začáteční písmena velká a ještě se chlubí, že resort je vhodný pro outdoorové aktivity a je zařazen do programů Baby friendly a Pet friendly. Tak si to vemte, teta! Ještěže původní turistický hotel byl zrekonstruován a dnes je z něho Milovská restaurace a ne Meelow Hyper Super Ober Lauter Restaurant.
Zelená značka nás vede po břehu Milovského rybníka kolem autokempu a řady podnikových rekreačních zařízení k rozcestí Dráteničky, kde přicházíme na červenou značku. Nejprve se po ní vydáme doprava na Malínskou skálu, vrátíme se zpátky a půjdeme doleva na Dráteničky.
![]() |
Stoupání na Malínskou skálu |
Malínská skála je výrazný, dvě stě metrů dlouhý rulový skalní útvar na hřebeni, který se táhne od Devíti skal, nejvyššího vrcholu Žďárských vrchů, k Dráteničkám. Skupina čtyř větších útvarů se vypíná do 811 m n. m. a dosahuje výšky až dvaceti metrů. Z vrcholu se naskýtá vynikající výhled na Blatiny, Křižánky, Samotín, Sněžné, Buchtův kopec a Paseckou skálu.
Dráteničky, Drátník, nebo také Drátenická skála je nejvýraznější a bezesporu nejkrásnější ze všech skal v centrální části Žďárských vrchů. Dosahuje nadmořské výšky 776 metrů a to, že je snadno přístupná, způsobuje hojnou návštěvnost nejen turistů, ale také horolezců, o čemž jsme se přesvědčili i dnes.
Pokračujeme po červené značce do Blatin, abychom se za vynaloženou námahu ve známé kavárně HOFR odměnili kávou z její vlastní pražírny a domácímu buchtami.
Nejsme tu poprvé, podrobnosti naleznete na http://jardavala.blogspot.cz/2010/02/na-bezkach-ve-studnicich.html.
Mírně klesající asfaltovou silničkou se vracíme do Milov k autu.
Žádné komentáře:
Okomentovat