Odbor Klubu českých turistů Havlíčkův Brod uspořádal cestopisnou besedu na téma Transsibiřská magistrála. S cestou vlakem z Moskvy do Vladivostoku po nejdelší železnici světa seznámil posluchače při promítání svých snímků známý havlíčkobrodský turista a cestovatel Jiří Kočí.
V úvodu zazněla překvapivá informace, že do Moskvy letěla jejich šestičlenná skupinka z Frankfurtu nad Mohanem, a pak už se před účastníky besedy začalo odvíjet vyprávění o cestě po kolejích dlouhé 9288 kilometrů.
Vyprávění doprovázely snímky z měst Jekatěrinburg (dříve Sverdlovsk), Omsk, Novosibirsk, Krasnojarsk, Irkutsk, Ulan-Ude, Čita, Chabarovsk a v nich se nacházejích pravoslavných kostelů, někdy i jejich interiérů, okázalých nádražních budov a dalších zajímavostí. Fotografie pořízené za jízdy z okna vlaku postupně představovaly pohledy na řeky Irtyš, Ob, Jenisej, Amur a mosty přes ně, samozřejmě nechyběly jezero Bajkal a Angara, jediná řeka, která z něj vytéká, a také snímky nekonečných březových hájů a borových lesů, jen tu a tam vystřídaných vesničkou s dřevěnými chalupami obklopenými pastvinami a políčky. A pak konečně Vladivostok a kilometrovník 9288, ale jak se ukázalo, ani to to ještě nebyl konec. Přenocování a krátký pobyt v Moskvě umožnil letmou prohlídku hlavního města Ruska, a tak se na promítacím plátně střídaly snímky chrámu Vasila Blaženého, obchodního domu GUM, Rudého náměstí a Kremlu se Spasskou věží, Sjezdovým palácem, dělem Car-puška a zvonem Car-kolokol.
Zhruba stovka účastníků besedy poděkovala Jiřímu Kočímu potleskem a při odchodu už mnozí říkali, jak se těší na další besedu, která bude v polovině ledna o Číně.
Žádné komentáře:
Okomentovat