Věděli jste, že existuje oficiální den oslavující pohlednice? 1. říjen je Světový den pohlednic! Zvolen byl v roce 2019 u příležitosti 150. výročí vydání první pohlednice. Každoročně se při této příležitosti scházejí milovníci pohlednic, někteří dokonce vyrábějí speciální pohlednice a známky!
Nevíte, co je „postcrossing“? Cílem tohoto projektu je umožnit komukoli posílat a přijímat pohlednice z celého světa! Myšlenka je jednoduchá: za každou pohlednici, kterou odešlete, dostanete jednu zpět od náhodného postcrossera (odněkud ze světa).
Projekt založil portugalský student Paulo Magalhães v roce 2005. Miloval dostávání a posílání pohlednic od rodiny a od přátel. Ve svém volném čase pracoval na webových stránkách, se kterými mu pomáhali jeho přátelé. V průběhu následujících pár dní se registrovalo několik desítek uživatelů z celého světa. Stránky se velmi rychle staly populární a začaly se objevovat v časopisech a magazínech. První milion odeslaných pohlednic prolomily už v roce 2008 a nyní to je něco přes 70 milionů odeslaných pohlednic.
Jak a kde se lze registrovat? Jednoduše pomocí e-mailu a nastavení hesla na oficiálním webu: https://www.postcrossing.com. Na hlavní stránce je jako první menu. V kategorii POSTCARDS najdete vaše odeslané a přijaté pohlednice, pohlednice na cestě a několik uložených dat – vaší zeď, mapu kam vaše pohlednice dorazily nebo odkud přiletěly a statistiky přijatých či odeslaných pohlednic dle zemí a měsíců. Jednou z nejzajímavějších kategorií je EXPLORE, kde najdete pohlednice podle zemí, žebříčků, statistik a dokonce můžete i vyhledat různé profily (např. vaše přátele nebo rodinu). Jako další je zde BLOG, což je soubor veškerých novinek, témat a událostí ohledně postcrossingu. FORUM slouží pro nalezení nových přátel, meetups, různé geografické komunity apod. Pokud si nevíte rady, tak k tomu je určená kategorie HELP, kde najdete nejčastější dotazy a rady. Jako poslední je kategorie ABOUT, kde se dozvíte o historii postcrossingu, všeobecné podmínky užívání webu, informace pro použití loga a další užitečné články. Hlavním jazykem je angličtina, ale pokud neovládáte základy gramatiky, lze si pomoci překladačem.
Žádné komentáře:
Okomentovat