Stejně jako loni, předloni a před třemi roky...
Vlakem do Stvořidel a po žluté turistické značce k měřické věži. Na rozdíl od Světlé, kde leží asi centimetrový poprašek sněhu a na stromech, plotech a trávě mohutná jinovatka, na cestě vzhůru jsou jen skrovné zbytky sněhu, zato přemíra spadaného listí. V dějišti eventu – nedaleko pahýlu stromu sloužícího jako rozcestník – hoří ohýnek a pár účastníků si opéká špekáčky, jiní se snaží – většinou marně, nebo jen s pramalým výsledkem – nabízet vánoční cukroví:
Popovídám s pár známými, buřtíka si odpustím, krátkou odbočku na vrchol Melechova (715 m) však nikoliv. Počasí je přímo ukázkové, takřka bezvětří, slunečno, modré nebe, v dálce je vidět zasněžený hřeben Krkonoš. Poměrně brzy se tedy vydávám na zpáteční cestu, protože mám v úmyslu pokusit se ulovit multikeš, kterou připravil lipnický kačer s nickem hauskaa. Keška je nedaleko Dobrovítovy Lhoty, tedy relativně při cestě, takže bych mohl stihnout vlak ve 14.40 hod. Pachtím se po louce, kus přes oranici – naštěstí zmrzlou – a pak šup do lesa! Jenže s tím „šup“ opatrně! Keška se darmo nejmenuje Tvrziště Bilantova Lhota...
* * *
Výrazné a velké tvrziště se nachází v lese na hraně skalnatého ostrohu vysoko nad řekou Sázavou a nevede k němu žádná cesta ani pěšina. Jádro tvrze bylo chráněno jednak prudkým skalnatým srázem a pak také hlubokým vnitřním a slabším vnějším příkopem. Vnitřní je dosud asi šest metrů hluboký a chrání jádro tvrze, zatímco ten vnější, tři metry hluboký, chrání kromě jádra i rozměrnější předhradí.
© L. Svoboda podle zaměření PÚ Pardubice (in Encyklopedie čekých tvrzí I. díl [A–J], ARGO 1998) |
* * *
Musím překonat zmíněné dva pásy hlubokých příkopů plných popadaných stromů a větví a pak hledat první (a jedinou) stage. Chvíli mi to trvá a mezitím přicházejí geokačeři Leninka a Jazzlinka. Společnými silami pak dohledáme finálku!
Žádné komentáře:
Okomentovat