sobota 18. února 2017

Co jsem také přečetl_______________ _____________ Malý pražský erotikon

Druhý román režiséra a autora úspěšných divadelních komedií Patrika Hartla je díky autorovu nekonformnímu nadhledu a smyslu pro humor určený i těm, kteří bývají ke knížkám o lásce zpravidla nedůvěřiví. 

Vztahy, touha, nevědomost, sex, nevěra, problémy profesního i osobního života, život v politických proměnách z hluboké totality až po nespoutanou demokratickou současnost – to vše mapuje Malý pražský erotikon, románová kronika dvou sousedských rodin odehrávající se od poloviny sedmdesátých let až téměř do současnosti.
Na Babě stojí nad strání s výhledem na Prahu dvě sousedící řadovky, ve kterých bydlí rodiny, jejichž členové prožívají pod povrchem zdánlivě všedních dní nečekaně osudové milostné příběhy. Honza cítí pokušení, ale protože si nechce komplikovat život, snaží se mu odolat. Marta, přestože je vdaná, občas neodolá, a Zbyněk se ani odolávat nepokouší. Táňa miluje tajně, Petra má zábrany, Tomáš je až příliš velký romantik, Cyril trochu zvrhlík a Adéla se miluje častěji, než všichni předchozí dohromady, aby se necítila sama.
Malý pražský erotikon je zábavným obrazem jejich intimního života, který líčí jejich touhy, okamžiky radosti i katastrofy od předškolního věku až po věk důchodový.
Tato knížka je, jak patrno z názvu, příspěvkem k žánru erotické literatury,“ říká její autor. „Ale zároveň se tomu žánru poměrně zásadně vymyká. Nesnažil jsem se o sexuálně dráždivý text. Chtěl jsem především vyprávět o lásce a její osudovosti. Jsem totiž vlastně romantik. Žádný dobrodružný erotoman. A tak jsem napsal takový domácí, rodinný erotikon. O erotice, ke které přistupujeme v domácích papučích. Vím, že to zní trochu směšně. Ale takové všechny pozoruhodné erotické příběhy podle mě jsou. Trochu směšné. A pokud jde o skutečnou lásku, i trochu smutné. Budu šťastný, pokud se čtenáři budou při čtení smát a zároveň si oblíbí postavy natolik, že je jejich příběh dojme.
*  *  *
Patrik Hartl (*1976) je uměleckým šéfem pražského divadla Studio DVA a věkem patří mezi současnou mladou generaci spisovatelů. Objevil se zničehonic v roce 2012 a zazářil jako kometa díky své románové prvotině Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

Žádné komentáře:

Okomentovat