pátek 14. prosince 2018

Co jsem také přečetl___Provazochodkyně

Provazochodkyně navazuje na Mawerův román Dívka, která spadla z nebe, v níž byla Marian Suterová vysazena nad Francií, aby tam pracovala jako tajná agentka (více se můžete dozvědět na tomto blogu zde). Podotýkám, že není problém číst knihu i bez znalosti předchozího díla 

Zatímco spojenecké jednotky na jaře roku 1945 utahují smyčku kolem Berlína, vynořuje se z trosek a rozvalin Německa na scénu tohoto románu osamělá postava. Je to Marian Sutrová, se kterou její britští velitelé ztratili kontakt na podzim 1943, kdy v Paříži padla do rukou gestapa. Nyní je jednou z mála přeživších agentů Velitelství zvláštních operací. Statečně čelila zatčení, brutálním výslechům i hrůzám pobytu v koncentračním táboře Ravensbrück, ale jakou cenu za to musela zaplatit? Vrací se do Anglie, kterou sotva poznává, učí se žít v poválečném světě, kterému nerozumí, a hledá nějaký záchytný bod, s jehož pomocí by mohla začít budovat svůj nový život. Rodina a přátelé jsou jí nablízku a mladý důstojník RAF se snaží probudit v ní chuť k normálnímu životu, k lásce a citům, ale vzpomínky a prožitky ji nepřestávají pronásledovat. Za války se naučila, jak splynout s davem v ulicích Paříže, jak zabíjet a přežít mučení a věznění – nyní se musí přizpůsobit znovu, musí se naučit, jak žít v podivné realitě poválečné Anglie.
Jakkoli se snaží znovu vybudovat svůj život a setřást ze sebe minulost agentky a hrdinky odboje, vzpomínky na mučení, nešťastnou lásku a zradu nedokáže zapudit – stejně jako touhu po dobrodružství. Když ji její bývalý řídící důstojník láká zpět do temného světa špionáže, těžko odolává. Marian se dostává do tíživého soukolí politiky studené války a nakonec je nucena riskovat všechno – aby ochránila ty, které miluje, aby pomohla věci, které věří, a – ze všeho nejvíc – aby dala průchod svým touhám. Čtenář s ní prožívá celkem nudné manželství, ale zato napínavý život tajné agentky. Velmi pestrý je také její milostný život, který s ohromující lehkostí propojuje s prací.
Ústředním problémem je bomba a už nikoliv atomová, nýbrž vodíková. Marian a především její bratr a vědec Ned nechtějí, aby takovou zbraň držela po ukončení války v ruce pouze jedna velmoc, Amerika. Zničení Hirošimy a Nagasaki je hrůzným příkladem, co se může stát. Byli by rádi, kdyby takovou zbraň drželo ve svých rukách i Rusko. Netuší, že velmi brzy se tak stane, dokonce Nedovou zásluhou. Stojí však Marianin bratr o pomoc Sovětskému svazu? Je dobré pustit se do protistátní činnosti za zády tajných britských agentů, když jeho sestra kvůli tomu nebezpečně balancuje mezi svými „zaměstnavateli“ jako provazochodkyně na vratkém laně?
Mawer zvolil jako hlavního vypravěče Sama, rodinného přítele, který se již v pubertě do Marian zamiloval a sledoval její kroky po válce s růžovými brýlemi. Když pochopil, jak se věci ve skutečnosti mají a kdo je opravdová Marian, začal se zajímat i o její předchozí život a válečnou činnost. My se tak díky němu dozvídáme, co si prožila Marian do konce války, ale také jak se vypořádávala s prožitými zážitky po válce. Jaký byl její zdravotní stav či jak to zasáhlo do jejího budoucího života.

Žádné komentáře:

Okomentovat