Děj se odehrává v Honolulu dvacátých let, kdy Havaj byla ještě překrásným, civilizací téměř nedotčeným ostrovem.
Když je ve svém domě nedaleko mořského pobřeží zavražděn jeden z nejbohatších mužů ostrova, vedou stopy k řadě podezřelých, kteří s ním měli nevyřízené účty. A tehdy uvádí autor na scénu detektiva místní policie Číňana Charlieho Chana, moudrého rozšafného muže, který se vyjadřuje svéráznou květnatou angličtinou: „Opusťte palnou zbraň, pane Jennisone, jinak budu nucen učiniti osudnou vložku do důležitého orgánu těla ve vašem majetku!“ Jedná však vždy se svrchovanou zdvořilostí, ale má skvělou intuici a neúnavnou vytrvalost. V pátrání mu pomáhá sympatický, trochu naivní mladý Američan z Bostonu, který přijel na Havaj jen nakrátko z pověření své rodiny, ale podobně jako už mnozí návštěvníci podlehl kouzlu exotického ostrova. Pátráni po pachateli je výtečně rozehráno, ač zprvu začíná jen několika málo stopami. Nevynechá jediného z podezřelých a neopomine jediný motiv vraždy, od starých neodčiněných vin až po lačnost po majetku.
Je třeba mít na paměti, že The House Without a Key, jak se kniha v originále jmenuje, byla napsána v roce 1925 (přeložena do češtiny až roku 1986). Děj moc rychle neodsýpá, ale v době vydání to musela být dobrá detektivka. Na dnešní poměry však už to moc čtivé není...
* * *
Earl Derr Biggers (1884–1933), narozen ve Warrenu v Ohiu, studoval na Harvardově univerzitě a hodlal se stát dramatikem. Napsal řadu her a v roce 1913 první detektivní román Sedm klíčů k Baldpate (Seven Keys to Baldpate). Díru do světa jím neudělal, a úspěch přišel teprve později, s chvályhodným nápadem. Biggers si totiž všiml, že Číňané jsou v detektivkách vždy líčeni jako zločinní lotři posledního řádu, a protože sám znal několik Číňanů, např. honolulského detektiva Changa Apanu, kteří byli lidé milí a čestní, rozhodl se, že vytvoří Velkého detektiva Číňana. Poprvé se Charlie Chan, humorný, neúplatný otec mnoha dětí a spořádaný manžel, hovořící kuriózní angličtinou, objevil právě v románu Vražda v Honolulu. Prošel pak ještě pěti příběhy, ale větší slávy si získal ve filmové podobě, na plátně prožil dlouhou řadu dobrodružství. Biggersovy detektivky jsou prosté, poněkud primitivní, bez literárních ambic a silně poznamenané americkou sentimentalitou.
(citace z knihy Josefa Škvoreckého Nápady čtenáře detektivek)
Žádné komentáře:
Okomentovat