Odbor KČT Třebíč pořádá již 25. ročník dálkového pochodu Přírodním parkem Třebíčsko nacházejícím se na severovýchod od Třebíče na ploše téměř 10 000 hektarů . Mírně zvlněná krajina tvořená pestrou mozaikou polí střídajících se s loukami a pastvinami, remízky, drobnými lesíky, mezemi s porosty křovin a meandrujícími potoky je milým pohlazením po duši každého, kdo v ní hledá klid a regeneraci duševních sil.
Neopakovatelný malebný vzhled krajiny, který je pro toto území typický a jinde ho v naší republice nenajdeme, je dán již geologickým podložím, tvořeným hlubinnými vyvřelinami třebíčského žulosyenitového plutónu. V mladších prvohorách tento masív ztuhl v malé hloubce pod zemským povrchem. Postupem času byl tektonickými pohyby rozlámán v kry a část masívu ležící severně Třebíče byla vyzdvižena. Poměrně tenký plášť pokrývající žulosyenity byl působením klimatických podmínek rozrušen a na četných místech došlo k obnažení plutónu, který začal intenzivně zvětrávat za vzniku velkých balvanů rozptýlených v terénu nebo seskupených v hromady. Právě ostrůvky těchto balvanů porostlé křovinami a stromy, z nichž převažují zejména borovice, jeřáb, bříza, líska a lípa, jsou charakteristickými a jedinečnými prvky krajiny v Přírodním parku Třebíčsko. Remízky a drobné lesíky obklopující balvanité ostrůvky jsou domovem drobných ptáků a úkrytem zvěře. Mají proto nezastupitelný význam v boji za zachování druhové rozmanitosti a ekologické stability v krajině. Převažující dřevinou na balvanitých ostrůvcích je borovice lesní, která vděčí za svůj nízký vzrůst a často neobvyklé až tajuplné tvary neúživné a mělké půdě. Někde jsou shluky balvanů doprovázeny nádherně vzrostlými solitérními stromy, které dominují svému okolí.
Jedna z největších balvanitých kup je chráněna jako přírodní památka Syenitové skály. Nachází se u Pocoucova na necelém jednom hektaru plochy a byla vyhlášena již v roce 1950. Vegetaci zde tvoří řídký porost dubu letního s bylinným podrostem, roste tu také jalovec obecný.
Pokud jde o podivný název vesnice, je odvozován od názvu Podsoudcov – podsoudce jako podřízený soudce. Je to ovšem pouze domněnka, neboť existuje několik dalších starých psaných podob, jako Poczauczow, Pacúlcow či dokonce Pozuziw.
Ptáčov, socha sv. Václava postavená v roce 1929 k tisícímu výročí jeho úmrtí |
Boží muka nedaleko od okraje Třebíče |
Žádné komentáře:
Okomentovat