sobota 15. března 2025

Z Bítovčic do Radošova

Turisticko-gastronomická akce pořádaná již několik let Mysliveckým sdružením Radošov a třebíčským odborem KČT

Jedeme vlakem s přestupem v Havlíčkově Brodě a v Jihlavě, kde se dav turistů sotva vejde do vlaku sestávajícího z jediného vagónu... Havlíčkobrodští i Jihlavští turisté mění strategií, takže na zastávce Bítovčice vystupujeme sami. Nevadí, alespoň nepůjdeme husím pochodem...
Přecházíme po mostě přes řeku Jihlavu a s lítostí konstatujeme, že zajímavá hospoda U Tramvaje a šaliny má v tuto dobu zavřeno. Nacházíme se na jednom z úseků cyklostezky Jihlava–Třebíč–Raabs, konkrétně na úseku Bítovčice–Přímělkov. Je dlouhý přibližně 1,7 kilometru, v Bítovčicích začíná za Vilémovským mlýnem a v Přímělkově končí u mostu přes řeku Jihlavu. Právě s tou vede souběžně v celé své délce, přičemž po druhém břehu řeky vede železniční trať Jihlava–Třebíč–Brno. Mezi Bítovčicemi a Přímělkovem už dávno vedla zpevněná cesta, pak byla z dotací vyasfaltována a osazena značkami jako cyklostezka. Jenže uplynulo pár let, po cykloznačení není ani památky, takže vedle kola, tudy můžete opět projet i autem. Proto také owner zdejší kešky zvolil její název (NE)cyklostezka.
Z červené turistické značky odbočujeme na zelenou a stoupáme do kopce směrem k obci Vržanov. U křížku turistické značení opouštíme a vydáváme se polní cestou východním směrem. Krátce se zastavujeme u naučné tabule s informacemi o přírodní památce Prosenka. Jedná se o louku se suchomilnými druhy rostlin a živočichů, zejména hmyzu. Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1999 na ploše 1,66 ha, největší pozornost je věnována silně ohrožené orchideji vstavači kukačce (Orchis morio). Sucho má rád také jalovec obecný nebo ohrožený lomikámen zrnatý.
Pokračujeme polní cestou, procházíme podél rybníčku, nad nímž stojí chatka, a dál stoupáme do mírného kopce až ke křížku:
Za křížkem se dáváme doleva na polní cestu, z níž podle mapy c:geo odbočujeme na sotva znatelnou pěšinu, která na Mapy.cz ani není zakreslena. Podél oplocení se dostáváme k bývalému lomu, v dnešní době nádhernému místu jako stvořenému k bivakování, obklopenému ze tří čtvrtin vysokým svahem:
Pohled shora do bývalého lomu
Po úspěšném odlovu kešky se výjimečně nechávám přemluvit ke společném selfíčku,...
... pak sestupujeme mírnější cestou dolů a potom po louce k silnici, která nás přivádí do Radošova:
Stoupáme ke kulturrnímu domu označenému na mapě jako Klub sportovců, v němž je cíl vycházky. Část turistů, kteří přišli po krátké trase, už odchází na vlak, takže nemusíme mít obavy, že bychom neměli kam si sednout.
*  *  *
Po příjemném posezení a konzumaci výborného kančího guláše (150 Kč) připraveného radošovskými myslivci vyrážíme po úzké klesající asfaltce na další cestu. Odbočujeme k výklenkové kapličce sv. Jiljí stojící u Vávroveckého rybníku. V jednom výklenku je pamětní deska upomínající na zesnulé členy radošovského mysliveckého sdružení, ve druhém reliéf sv. Jiljí s laní:
Svatý Jiljí byl mnich a poustevník, jeden z nejoblíbenějších středověkých světců a jeden ze Čtrnácti svatých pomocníků. Žil v jeskyni a živil se mlékem ochočené laně. Je patronem myslivců, pastevců, žebráků, kojících matek a tělesně postižených, svátek má 1. září.
Od kapličky se vracíme na asfaltovou silničku, kterou opouštíme u Pavlovského Mlýnu a pokračujeme polní cestou po modré turistické značce. Podél teče Chlumský potok, který několikrát překračujeme po můstcích s poničeným zábradlím. Na zastávku ČD Dolní Smrčné přicházíme s přiměřeným předstihem a zanedlouho nastupujeme do vlaku.

Žádné komentáře:

Okomentovat