sobota 29. března 2025

Zahájení jarní turistické sezóny 2025 _____________v oblasti KČT Vysočina

Tentokrát v Humpolci, pořádá KČT Šlápoty Hněvkovice u Humpolce

Snahou je pořádat Zahájení jarní turistické sezóny pokaždé někde jinde. Samozřejmě v rámci možností, to znamená, že například v Humpolci se naposled konalo v roce 2019, o čemž se můžete na tomto blogu dočíst zde
Odjíždíme dvěma plně obsazenými auty, parkujeme u Saloonu Zlatá podkova, kde bude cíl pochodu:
Start je na Horním náměstí, kam se neprodleně vydáváme:
Tam se samozřejmě potkáváme se spoustou známých z různých vysočinských odborů KČT. Tu a tam s někým prohodíme pár slov, oficiálním proslovům se však příliš nevěnujeme a raději vyrážíme na trasu.
Když přicházíme k židovskému hřbitovu, právě přijíždí jeho správce Mgr. Vladimír Staněk. Přestože jsme hřbitov v minulosti navštívili, neodoláme výkladu tohoto znalce, který by asi dokázal mluvit několik hodin. Seznamuje nás s historií hřbitova, jeho členěním, známými i neznámými fakty o humpolecké židovské komunitě, zejména z doby těsně předcházející terezínským transportům (z 66 odvlečených lidí se po válce vrátili jen tři) a ukazuje nám náhrobky významných osobností.
Kdy se první židé v Humpolci usadili, není známo. Dle nejstarší listiny ze dne 15. května 1385 bydlelo zde v tomto roce již několik rodin. Hřbitov byl založen roku 1716 a od té doby byl dvakrát rozšířen. Nejstarší část se nachází při pravé straně od vstupu, tedy ve východní části:
U vchodu do hřbitova se nachází tzv. „Bejtšube“, obřadní místnost, kde byl zesnulý rituálně očištěn (omyt), dříve než byl pochován do země. Rozloučení se zemřelým se nekonalo v synagoze a ani mu nebyl přítomen rabín. O všechny smuteční záležitosti se staral spolek Chevra kadiša (Pohřební bratrstvo). Pohřeb se konal v den úmrtí a zemřelý byl po rituálu očištění pochován do země v jednoduchém rubáši bez rakve, v pozdějším období pak v jednoduché rakvi.
Židovské hroby nemají obrubníky a návštěvníci na ně přinášejí místo květin kamínky, které jsou symbolem ochrany hrobu. Hřbitov sloužil i pro židy ze širokého okolí (Lipnice, Kaliště, Želiv, Věž), a tak je zde pochováno i několik významných osob z okolí. 
Mezi nejzajímavější a nejcennější patří náhrobky z doby baroka a klasicismu. Nápisy na náhrobcích jsou psány hebrejsky, mladší německy a také česky.
Poslední pohřby se zde konaly ve 40. letech 20. století. Po druhé světové válce byly některé z mladších náhrobků částečně poškozeny řáděním vandalů a hřbitov bez využití a údržby postupně zarůstal náletovými dřevinami. Od roku 1994 je židovský hřbitov se stromovím obrostlým břečťanem chráněn jako významný krajinný prvek, a to nejenom díky cenným náhrobkům, ale i celkovému začlenění do přírodního prostředí.
Z významných osob, které zde mají náhrobky, se sluší jmenovat: 
  • Simona a Marii Mahlerovi, prarodiče Gustava Mahlera
  • Josefa Mahlera, strýce Gustava Mahlera
  • Bernarda a Annu Mahlerovi, humpolečtí příbuzní Gustava Mahlera
  • Leopolda Löwyho, strýce Julie Kafkové, matky Franze Kafky 
  • rodinu Bauerů – příbuzných Otto Bauera, rakouského sociálně demokratického politika, členové rodiny zastupovali židovskou komunitu v městském zastupitelstvu
  • rodinu Mandlerů (mj. rodiče Arnošta Mandlera, malíře a překladatele z francouzského jazyka)
  • rodinu Freundů ze Želiva (Emil Freund, Mahlerův spolužák a později právní zástupce, Marie Freundová, Mahlerova první láska)
  • rodinu Kummermanů (příbuzní Daniela Kummermana, velvyslance ČR v Izraeli)
  • předky bratrů Jana a Káji Saudkových:
Od židovského hřbitova stoupáme ke zřícenině hradu Orlíku, která je v rámci dnešní akce zdarma,..
... a pak se po naučné stezce Březina vracíme kolem dvojice skal Čertovka a Andělka do Humpolce. Cíl je v Saloonu Zlatá podkova, kde od pořadatelů přebíráme pamětní list:

Žádné komentáře:

Okomentovat