„Na bývalém dominiu (panství) kláštera Želiva přísně se rozeznávaly dvě polovice, Voplečky a Zálesí. Když se jede silnicí od Želiva k Humpolci, v půli cesty se přijde na návrší u obce Petrovice. Odtud je rozhled po celém bývalém panství želivském. Napravo k jihu je skutečná krabatina Českomoravské vysočiny, mnoho kopců a kopečků promíšených polnostmi a údolími. Větší kopce a lesy jsou Hradiště, Rousinov, Černák, Bojanov, Vlčí hory, Křemešník. Toť to Zálesí. Nalevo s petrovického kopce vidíme tu druhou polovici želivského panství, krajinu u Senožatného, u Vojslavic, u Lhotic, vesměs ploché kopce, holé kopce, málo lesů, to jsou ty Voplečky,“ napsal v roce 1938 František Koubek, ředitel velkostatku v. v. v časopise Naše řeč, který od roku 1916 dodnes vydává Ústav pro jazyk český České akademie věd.
Humpolec opouštím po žluté turistické značce ulicí, jejíž název mě přinutil k pousmání a neodolal jsem, abych si nepořídil fotku:
Podcházím dálniční most a míjím samotu s podivným názvem Zadní Vystrkov. Žlutá značka mě vede do Zálesí – jak jinak než přes lesy?
Až na vršku před Kletečnou se lesní cesta mění v polní, přede mnou je daleký výhled, pode mnou malebný rybník, podle mapy bezejmenný, čemuž se ovšem zdráhám uvěřit.
Milovanému Zálesí věnoval svou literární tvorbu: knihu národopisných obrázků Želivské romance a románovou kroniku Šimon kouzelník, jejíž hlavní postavou je želivský premonstrát a profesor německobrodského gymnázia v první polovině 19. století, který se postavil proti církevnímu i světskému útlaku.
Přicházím na náves a na budově školy fotím pamětní desku s reliéfem od Milana Knoblocha a hledám smírčí kámen, poněkud skrytý za nízkou, ale košatou tújí. Jedná se o jeden z nejkrásnějších a ze své doby nejzachovalejších smírčích kamenů v celé naší republice. O tom, že je nej-, se můžeme dočíst v mnoha studiích a knížkách, v nichž je mnohdy nejen zmiňován, ale i vyobrazen. Kámen je ve velice dobrém stavu a jeho text je relativně dobře čitelný i bez zvláště dokonalé znalosti luštění gotického písma. Kromě nádherně provedeného jetelového kříže nese text události se jménem mrtvého, prosbu za mrtvého, dokonce i datum a krásně provedený vražedný nástroj – pozitivně (vystouple) zobrazenou sekeru širočinu s křížkem na ostří. Mimo kříž a sekyru je celá plocha desky pokryta negativně (do hloubky) provedeným gotickým písmem, která nám sděluje: „Letha panie 1507 ten piatek przed swatim mikulasse[m] zahinul g[est] tuto Gira vnuk hadrawu [ze] Smrdova od lidi zradnich pan buh racz gemu milostiv Bity“, přičemž písmeno „ch“ je jako jediné vytesané do kůlu kříže.
Vedle kamene stojí jakási kamenná nádoba, na které je tu a tam přiškvařená struska, takže se patrně jedná o nějakou nádobu na tavení, která dnes slouží jako květináč.
Škoda, že nemám více času, pokračoval bych po zelené značce až do Sedlic a po žluté bych se vrátil do Humpolce. Místo toho opouštím nad Kletečnou silnici a neznačenými cestami lesem se dostávám k hájence a po silnici do Hněvkovic, které jsou dnes částí Humpolce.
Po návsi volně pobíhající kráva asi není běžným úkazem, stejně jako křížek s plastikou Krista na zdejší kapličce:
Turistům jsou Hněvkovice známé existencí agilního KČT TOM Šlápoty, který pořádá pochod Krajem Šimona kouzelníka (letos bude již 20. ročník). Odbor od jeho založení vede Marie Vincencová, v současné době rovněž předsedkyně oblastního výboru KČT Vysočina.
Za Hněvkovicemi přecházím po mostě nad dálnicí a před návratem do Humpolce si přidávám krátkou odbočku na parkoviště u dálniční benzinové stanice, kde je pomník Alexandra Dubčeka, jehož řidič se služebním vozem nedaleko havaroval. Stalo se tak 1. září 1992.
Mramorová deska s bustou a se zlatým nápisem na žulovém podstavci zde stojí od 6. listopadu 1998. Autory pamětního místa, které vzniklo z iniciativy Národního literárního centra v Bratislavě, jsou sochař Teodor Baník a architekt Karol Granec.
Alexander Dubček (1921–1992) byl československý a slovenský komunistický politik, v letech 1963–1968 první tajemník Komunistické strany Slovenka, od ledna 1968 do dubna 1969 první tajemník KSČ. 28. prosince 1989 byl zvolen předsedou Federálního shromáždění.
Pěkné, vtipné komentáře..... Zdeněk
OdpovědětVymazat