V rámci 5. ročníku poznávacího pochodu a cyklovýletu Jarní putování se sv. Jakubem (letos s dodatekem unikátně na podzim), které pořádal Hlízovský unikátní spolek (s mnoha spolupořadateli), probíhalo také 1. setkání příznivců časopisu NaCestu. Původně se měly obě akce konat 23. května, ale z důvodu pandemie koronaviru byly přeloženy na podzim. Koncem prázdnin sice počty nakažených začaly opět stoupat, přesto se akce uskutečnila a jak napsala Svatava Pátková, šéfredaktorka zmíněného časopisu: „Zřejmě při nás stál jak sv. Jakub, tak sv. Petr a vše proběhlo na jedničku“. Prezencí na startu v Hlízově a v Malešově prošlo 484 účastníků! Byli zde turisté z Ostravy, Opavy, Brna, Znojma i z druhého konce republiky z Karlových Varů, Mariánských Lázní či z Ústí nad Labem! Časopis NaCestu reprezentovali kromě šéfradaktorky autoři článků Dagmar Šumberová, Roman Šulc, Břetislav Koč, Vladimír Havlíček a moje maličkost, za produkční firmu Litera Plzeň tu byl Vít Pátek a dva zástupci přijeli z Rádia Blaník.
Vítejte v Hlízově! |
Grunta je ves založená pravděpodobně německými havíři v polovině 13. století za vlády krále Přemysla Otakara II., když byla v okolí objevena stříbrná ruda. První písemná zmínka ale pochází až z roku 1305, kdy se také poprvé vzpomíná zdejší gotický kostel. Později byl mnohokrát přestavován, ale v průběhu 18. století natolik zchátral, že musel být na počátku 19. století zbořen. Protože ale po něm zbyl poměrně bohatý zádušní fond, hned se přistoupilo ke stavbě kostela nového. V letech 1905–1908 postavil kolínský stavitel Jan Sklenář podle plánu pražských architektů Rudolfa a Jaroslava Vomáčkových velkolepou pseudorománskou baziliku z hořického pískovce. Bez zajímavosti jistě není, že jako kamenický učeň zde u něj pracoval pozdější prezident Antonín Zápotocký (1884–1957)!
Zastavujeme se hned v předsíni kostela u tří druhotně zazděných renesančních náhrobků z konce 16. století. Patří Libenickým z Vrchovišť, jsou z bílého mramoru a každému obíhá po obvodu český nápis gotickou minuskulí:
Vlevo je náhrobník Viléma Všebora (†1591) s erbem Libenických z Vrchovišť (jednorožec ve skoku), uprostřed náhrobník Anny Kamýcké z Libenic a Lstiboře (†1594) s reliéfem ženské postavy v dlouhých šatech, která má na pravé noze položený erb Kamýckých ze Lstiboře (dělený štít se štípenou horní částí) a vpravo je náhrobník Jana Archleba Libenického z Vrchovišť a Libenic (†1589) s vousatou mužskou postavou v brnění, jejíž hlava spočívá na polštáři se čtyřmi střapci, v levém dolním rohu je podstavec s erbem Libenických z Vrchovišť a přilbicí, které se dotýkají prsty pravé ruky.
Secesní výmalba interiéru kostela nemá svou velkolepostí v českém venkovském prostředí počátku 20. století obdoby. Práce na ní se ujal v roce 1912 akademický malíř František Urban, žák Františka Ženíška, a se svou manželkou Marií ji dokončili za neuvěřitelné čtyři měsíce. Úžasné jsou zejména secesní obrazy na stěnách presbytáře (Klanění tří králů a Narození Krista) ovlivněné dílem Alfonse Muchy a andělé na severní straně kruchty:Od stejných autorů jsou i barevné secesní vitráže v oknech presbytáře. Severní okno s obrazem Zvěstování Páně věnoval patron kostela Jan Kubelík, známý český houslista a skladatel, a jižní okno kolínský stavitel Jan Sklenář:
Než se vydáme do Nebovid, odváží nás Roman jakožto místní znalec do zatáček nad Gruntou, odkud je nejkrásnější výhled na kostel: Ves Nebovidy se poprvé připomíná v roce 1268 (Augustin Sedláček uvádí rok 1235). V průběhu 14. století byla ves rozdělena na dvě části a v každé z nich vznikla tvrz. Majitelé se střídali, za Hanykéřů byla původní malá gotická tvrz přestavěna a rozšířena v renesančním stylu. Vznikla výrazná jednopatrová budova trojkřídlého půdorysu opevněná příkopy a valy. V roce 1713 byla tvrz tehdejším majitelem panství Karlem Jáchymem Bredou upravena na sýpku a sklady, a tomuto účelu sloužila až do 90. let 20. století. Při této přestavbě došlo k zabílení sgrafit, zrušení pavlačí, vybourání příček místností v prvním patře a k zazdění velkých renesančních oken, která nahradila malá sýpková okna, patrná dodnes. Tvrz od roku 1948, kdy ji zabavilo místní zemědělské družstvo, chátrala bez sebemenší údržby a situace došla až tak daleko, že na ní byl v roce 2000 vydán demoliční výměr. Tomu na poslední chvíli zabránilo zahájení řízení na zápis nemovité mezi kulturní památky, ke kterému nakonec došlo o rok později. Tvrze se chopili místní nadšenci, vytvořili spolek „Nebovidská tvrz“, začali shánět peníze a organizovat opravy s cílem záchrany této unikátní stavby.
Tvrz není pro veřejnost otevřená pravidelně, ale pouze v rámci pořádání kulturních akcí nebo na základě individuální dohody pro organizované skupiny návštěvníků. V opravených prostorách přízemí nalezla místo kovárna, svíčkárna a apatyka, celé první patro pak zabírá originální muzeum, kde se lze na desítkách exponátů seznámit s životem v Nebovidech v průběhu minulého století.
Prohlédnout si lze také středověké sklepení vyhloubené v délce 40 metrů asi sedm metrů pod nádvořím v pískovcovém podloží, v němž jsou patrné až 10 cm velké lastury mořských ústřic. Ty pocházejí z doby před 90 miliony let, kdy zdejší kraj pokrývalo mělké moře.
Prohlédnout si lze také středověké sklepení vyhloubené v délce 40 metrů asi sedm metrů pod nádvořím v pískovcovém podloží, v němž jsou patrné až 10 cm velké lastury mořských ústřic. Ty pocházejí z doby před 90 miliony let, kdy zdejší kraj pokrývalo mělké moře.
Žádné komentáře:
Okomentovat