Výjimečný mazinárodní projekt dokumentující největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem Abúsíru
Cestovat do Prahy v době koronavirové pandemie se nezdá být dobrým nápadem, leč pozvánku na vyhodnocení novinářské soutěže a přebzetí 1. ceny nemohu ignorovat (podrobnosti naleznete natomto blogu zde). A protože přijíždím s více než dostatečným předstihem, je jedním z mých cílů návštěva nové výstavy v Národním muzeu.Na tři stovky artefaktů, z toho některé i 5 000 let staré! Unikáty, které představují tři tisíciletí, po která fungovala nekropole v Abúsíru sousedícím na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou! Nejlepší nálezy z šedesátiletého výzkumu našich egyptologů pod pyramidami!
Tak lze v řeči čísel stručně představit zmíněnou výstavu. O uskutečnění takové přehlídky usilovali egyptologové dlouhá léta. Jak uvedl prof. Miroslav Verner (*1941), „dvakrát se to na poslední chvíli nepodařilo a v obou případech tomu zabránily revoluce. Poprvé naše v roce 1989, podruhé v Egyptě v roce 2011.“ Díky tomu ale mohl být vystaven unikátní soubor soch z komplexu princezny Šeretnebtej, který objevil tým Miroslava Bárty (*1969) v roce 2012.
Egypt do Prahy zapůjčil asi třetinu exponátů, které pocházejí z českých výzkumů a vlastní je Egyptské muzeum v Káhiře a Velké egyptské muzeum v Gíze. Další třetinu poskytla německá muzea vBerlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem, která opatrují nálezy svých expedic v Abúsíru z poloviny 19. a počátku 20. století. Poslední část expozice pochází z Náprstkova muzea. Od 80. let zůstávají nálezy v zemi původu, ale do té doby se dělily. Výstava je tedy unikátní tím, že se po letech podařilo spojit některé rozdělené soubory. Mnohé artefakty opustily hranice vůbec poprvé – a zřejmě i naposledy, protože se vrátí do nového Egyptského muzea v Gíze.
Socha hodnostáře Nefera v pozici písaře, objevená českou expedicí v roce 2012 ve skalním komplexu princezny Šeretnebtej, dcery faraona Niuserrea |
Druhá část výstavy se vrací k nejvýznamnějšímu období, kdy v Abúsíru stavěli sluneční králové pyramidové komplexy, kolem nichž pak vzniklo rozsáhlé pohřebiště elit. Třetí část zpracovává vývoj Abúsíru během tří tisíciletí a poslední část připomíná, že zájem o Egypt u nás nezačíná rokem 1960, kdy tam začal působit Český egyptologický ústav. Předměty se na naše území dostávaly od počátku 19. století a tvořily součást šlechtických sbírek.
Výstava, kterou doprovází dramatická hudba, magické světlo a několik audiovizuálních materiálů, má jediné minus – zákaz fotografování i bez blesku (použitý obrázek je sken z propagačního materiálu).
Žádné komentáře:
Okomentovat