pátek 14. prosince 2018

Co jsem také přečetl_______________ ___________Dívka, která spadla z nebe

Pohled na „podzemní“ boj s nacisty během 2. světové války ve Francii, částečně i ve Velké Británii, a praktiky tajných služeb

Marian Sutrová je napůl Angličanka, napůl Francouzka. Ve třetím roce druhé světové války ji mimo jiné právě pro její perfektní znalost francouzštiny naverbuje francouzská sekce britských zvláštních jednotek a Marian se začne připravovat na výsadek v okupované Francii. Během náročného výcviku se naučí zacházet se zbraněmi, výbušninami a vysílačkami, snášet fyzickou zátěž i drsné metody výslechu, skákat padákem a pohybovat se v utajení v zemi, kde stejně nebezpeční jako okupanti mohou být kolaboranti nebo zdánliví spojenci. Její mise ve Francii má ale kromě podpory domácího odporu ještě jedno, velmi speciální poslání: přesvědčit mladého fyzika Clémenta, jehož výzkum by spojenci rádi využili v nevypsaném závodu o zkonstruování atomové bomby, aby opustil svou zemi a odletěl do Anglie. Skutečnost, že ji s Clémentem pojí citové pouto z dob společného dospívání, může Marian pomoci – anebo jí úkol hodně zkomplikovat.
*  *  *
Simon Mawer (*18. září 1948) je úspěšný britský autor, který si navzdory tomu, že svou prvotinu vydal poněkud neobvykle až na prahu čtyřicítky, již získal svými romány popularitu mezi čtenáři i přízeň literární kritiky jak v Evropě, tak v Americe. Po studiích zoologie na Oxfordu se několik let živil jako učitel biologie v Anglii, na Kypru a na Maltě. Od roku 1977 žije v Itálii, na římské Britské mezinárodní škole sv. Jiří přednáší biologii. Je ženatý a má dvě děti.
Pozornost literárního světa upoutal už svým prvním románem Chimera (Chiméra), který vyšel v roce 1989 a získal McKitterickovu cenu udělovanou nejlepším románovým debutům vydaným ve Velké Británii. Očekávání, která úspěch prvotiny vyvolal, bezpochyby naplnil román Mendel´s Dwarf (1997, česky Mendelův trpaslík, 2010), po němž následovaly romány The Gospel of Judas (2000, česky Evangelium podle Jidáše, 2014) a The Fall (2003, česky Pád, 2013), za který autor Boardman-Taskerovu cenu. Román Swimming to Ithaca je inspirován Mawerovým dětstvím stráveným částečně na Kypru. Velký úspěch u českých čtenářů sklidil román The Glass Room (Skleněný pokoj, česky 2009). V roce 2012 následovala kniha The Girl Who Fell from the Sky (česky Dívka, která spadla z nebe, 2012) a její pokračování Tightrope (2015, česky Provazochodkyně, 2016). O ní se dočtete více zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat