No – „přečetl“ je silné slovo, přiznávám, že některé hodně odborné pasáže jsem zrakem jenom přelétl...
Český granát je již dlouhá léta považován za tradiční český národní kámen. Jeho krvavě rudá barva přitahuje pozornost od starověku až po současnost.
Monografie podává vyčerpávající informace nejen o českém granátu (pyropu), ale o celé skupině granátů. Zabývá se jeho vznikem, geologií, historií těžby i zpracování. Na mnoha fotografiích dokládá vývoj granátového šperku. Seznamuje také o napodobeninách českého granátu a možnostmi jejich odlišení. Souhrn informací pomáhá při identifikaci a oceňování tohoto drahého kamene. Kniha je určená nejen mineralogům, geologům, gemologům, ale i všem zájemcům o poznání historie a současnosti tohoto úžasného kamene.
Spoluautorem kapitoly Historie těžby a zpracování českých granátů v Čechách je Zdeněk Běhal, který se v Kolíně zabývá prodejem minerálů, drahých, sbírkových a dekoračních kamenů, šperků z přírodních minerálů a kamenných dárků. Ve zmíněné kapitole se krátce zmiňuje o získání výhradního práva na broušení a vrtání českých granátů Filipem hrabětem Kolowrat-Krakovským pro panství Světlá nad Sázavou a o pár stránek dál jsou čtyři odstavce o broušení granátů ve Světlé nad Sázavou a okolí a o rodu Kratochvílů. V roce 2011 mě kontaktoval mailem (článek naleznete na tomto blogu zde).
Bez zajímavosti také není, že odborným recenzetem knihy byl Mgr. Marek Chvátal (*1972), který vystudoval (1996) na Karlově univerzitě Přírodovědeckou fakultu (mineralogie, geochemie, ložisková geologie). V letech 1996–2003 působil na PřF UK Praha jako asistent pro mineralogii, od roku 2004 jako OSVČ (redaktor knih), v letech 2010–2011 a 2018–2022 v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod jako kurátor a výstavář, od roku 2016 jako lektor kurzů pro krajské organizace dalšího vzdělávání učitelů ZŠ Ledeč nad Sázavou. Má významný podíl na vybudování Muzea Světelska ve Světlé nad Sázavou.
* * *
RNDr. Radek Hanus, Ph.D. (*1977) je absolventem Přírodovědecké fakulty UK v Praze a Technické univerzity v Liberci. Je předním českým odborníkem a soudním znalcem v oboru drahé kovy a drahé kameny. V rámci profesního života pracoval mimo jiné v Libyi, Súdánu, USA, Číně, Rwandě, Tanzánii, Vietnamu a Mongolsku.
Žádné komentáře:
Okomentovat