Občas se odhodlám přečíst něco ze starší literatury, ale většinou se nedokážu přenést přes dlouhé popisy a pomalý děj a knihu nedočtu, neboť by to byla ztráta času. Tyhle dvě knížky byly výjimkou – i když žádný zázrak...
Pokračování s názvem Life at the Top, česky Život nahoře, napsal John Braine v roce 1962. Setkáváme se tu s hrdinou Joe Lamptonem po deseti letech. Je to zdánlivě úspěšný muž, důležitá osoba v tchánově podniku, člen městské rady, jedna z nejvýznačnějších osobností místního politického klubu. A přece Joe cítí, že ho v životě potkal jen neúspěch. V podniku nemá jeho slovo skutečnou váhu, v politickém životě každý ví, že Joe vděčí za své postavení tchánovu vlivu a konexím, jeho manželský život je ve vážné krizi – zejména poté, co při předčasném návratu ze služební cesty přistihl manželku Zuzanu v posteli s jiným mužem. Nakonec se Joe pokusí přervat pouta blahobytu i rodiny a odejít s Norou, kterou miluje, do Londýna. Pouta jsou však pevná, z Leddersfordu a jeho složitým rodiným i společenským vztahům není úniku. Překonat krizi pomáhá Joeovi mimo jiné vztah k dětem, jehož popis patří mezi nejlepší pasáže románu.
* * *
John Braine (1922–1986) – anglický spisovatel, představitel skupiny autorů, která která vznikla v Anglii v 50. letech 20. století a nazývala se Angry Young Men neboli Rozhněvaní mladí muži. Jejich styl byl silně levicový, kritizovali konzervativní konzumní anglickou společnost, její zvyklosti a konvecnce. Jejich díla spojoval motiv – mladý hrdina, často čerstvý absolvent univerzity, nastupuje do zaměstnání , kde má zahájit svou kariéru. To však odmítá, protože má odpor ke konzumní společnosti, avšak nakonec s ní splyne a stane se tak součástí systému, který kritizoval.
To se líbilo našim socialistickým kritkům, jak se můžeme přesvědčit v doslovu českého vydání, který napsal František Vrba (1920–1985), redaktor a překladatel: „... u nás, kde si už valná část čtenářů zvykla dívat se na věci z marxistického hlediska, můžeme pochopit a domyslet společenský smysl knihy...“
No, bla-bla-bla...
Žádné komentáře:
Okomentovat