Po výšlapu k zajímavé přírodní památce Kamajka (naleznete na tomto blogu zde) a návštěvě Čáslavi pokračujeme v turisticko-keškovacího výletu
Při procházce po čáslavském náměstí Jana Žižky z Trocnova si určitě všimnete čtyř pozdně barokních soch rozestavených u městské kašny:
Už na okraji Filipova nás překvapí fronta obytných domků a hospodářských staveni v bizarním novogotickém stylu.
V roce 1968 tato ulice posloužila při natáčení filmu Nebeští jezdci pro scénu, kdy anglickou vesnicí prochází pohřební průvod příslušníka 311. bombardovací perutě RAF.
V dnešní době je část domků upravena, některé citlivě, některé bohužel necitlivě, hospodářské budovy dál chátrají…
Původně zde stál dvůr zvaný Šintlochy, který patřil Trčkům z Lípy. V průběhu věků samozřejmě vystřídal několik majitelů. Od roku 1711 patřil cisterciáckému klášteru ve Žďáru nad Sázavou, jehož opat Václav Vejmluva zde nechal postavit kapli Cyrila a Metoděje. V roce 1760 koupil dvůr Filip Krakovský z Kolovrat, který si jej tak oblíbil, že po němž byl přejmenován. Starou kapli proměnil přístavbou křídel v barokní zámek, jehož stavbu dokončil Filipův syn Leopold. Ten také založil rozsáhlý park, v jehož hlavní aleji byly umístěny výše zmíněné sochy. V majetku Kolovratů Krakovských byl zámek a dvůr až do roku 1818, kdy jej František Xaver prodal uherskému hraběti Františku Zichymu. Ten roku 1831 prodal Filipov Janu z Eisensteinu, který dal přestavět hospodářské budovy v sousedství zámku. Po smrti jeho syna Viléma v roce 1856 převzala velkostatek Vilémova sestra Emílie, provdaná za Benedikta Boleslavského z Rittersteinu. Za ní byl v letech 1863–1865 barokní zámek přestavěn a dostal romantickou podobu ve slohu anglické gotiky. Stejným způsobem byl současně upraven i přilehlý dvůr. Plány na přestavbu Filipova vypracoval stavitel Karel Šel z nedalekých Žlebů. Přestavbou vznikla rozsáhlá budova s bohatě členitými fasádami, římsami, rizality, nárožními věžičkami a pseudogotickými atikami.
V roce 1905 převzal filipovský velkostatek Viktor Kleeborn, manžel baronky Ireny z Eisensteinu a posledním majitelem se stal jejich syn František Josef Eisenstein-Kleeborn, který na zámku sídlil do konce druhé světové války. Po roce 1945 se zámek s dvorem stal majetkem státu, kdy jej užíval Státní statek Čáslav a od poloviny 70. let 20. století Státní knihovna. Vznikl projekt, podle něhož měly vzniknout prostory pro depozitáře, ovšem náklady na realizaci byly natolik vysoké, že k ní nikdy nedošlo. Na konci 20. století se objekty už nacházely v havarijním stavu a šance na změnu k lepšímu se zdála být v nedohlednu.
Naštěstí se našel investor, který se pustil do rekonstrukce, zámku navrátil jeho bývalou krásu a našel pro něj další využití. Zčásti slouží jako hotel a zčásti jako Alzheimercentrum, které disponuje moderní přístavbou, v níž jsou klienti ubytováni ve dvou- a třílůžkových pokojích s vlastním bezbariérovým sociálním zařízením. V rehabilitačním sektoru je vyhřívaný bazén, whirlpool, sauna, masáže a další vybavení.
Zámek si můžeme prohlédnout pouze zvenčí, ale čeká nás ještě procházka přilehlým anglickým parkem, který vznikl z někdejší bažantnice. Tvoří jej úzký pás o rozloze zhruba čtyř hektarů, vklíněný mezi pole. Je obehnán zčásti zdí a zčásti rozpadlým plotem, středem parku vede výrazná stromová alej.
Z dřevin zde nalezneme například lípu americkou, platan javorolistý, habr převislý, rododendrony, z jehličnanů jedli ojíněnou, cypřišek hrachonosný nebo smrk východní.
V zadní části parku se nachází pohřební kaple sv. Kříže z roku 1877, objevíme tu i několik polozřícených podstavců soch.
Žádné komentáře:
Okomentovat