(předchozí článek Silvretta a Verwallské Alpy II)
Dnešní odpočinková túra by se spíše než horská turistika mohla podle vzoru Turné čtyř můstků jmenovat Turné pěti lanovek. Trase se také láskyplně říká Cesta pašeráků. Video naleznete zde.
V městečku Ischgl (1376 m) nastupujeme do kabinkové lanovky Silvrettabahn, ze které ve výšce 2298 m přesedáme na šestisedačkovou Flimjochbahn. Opouštíme ji ve v horní stanici ve výšce 2752 m...
U kříže se samozřejmě vytváří fronta mobilových fotografů, protože někteří nevědí kolik póz a jakých si vymyslet...
Vracíme se odkud jsme přišli a pokračujeme čtyřsedačkovou lanovkou Flimsattelbahn s oranžovými „kapucemi“. Byla postavená v roce 1994, horní stanice je ve výšce 2754 m, dolní 2265 m, z čehož vyplývá, že pro změnu jedeme dolů! Tam přesedáme na další, tentokrát šestisedačkovou lanovku Alp Trider Sattelbahn. Ta byla postavená v roce 2000, dolní stanice je ve výšce 2275 m, horní 2504 m, jízda trvá asi čtyři minuty. Vystupujeme ve výšce 2494 m a před nástupem do poslední – dvoupatrové kabinové lanovky – nás pár nadšenců vybíhá na blízký vrcholek. Stojí na něm fungl nový dřevěný kříž, kovové číslice oznamují letopočet 2022:
Lanovka Twinliner Samnaun byla postavena v roce 1995 jako první kyvadlová lanovka s dvoupatrovými kabinami na světě. Dosud patří bezesporu mezi nejslavnější švýcarské lanovky. Cílem její výstavby bylo především navýšení přepravní kapacity, protože původní kyvadlová lanovka z roku 1978 již se svou přepravní kapacitou 380 osob za hodinu nepostačovala. Díky paralelní dvoupatrové lanovce s hodinovou kapacitou 1600 osob se tak podařilo dosáhnout požadované součtové přepravní kapacity téměř 2000 osob/hod. V době uvedení do provozu šlo současně o dráhu s největšími kabinami na světě (kapacita 180 osob). Dodavatelem technologie byla švýcarská firma Garaventa a celá stavba zabrala osm měsíců.
Snímek jsem si vypůjčil z www.snow.cz, foto Radim Polcer |
Sjíždíme tedy do švýcarského městečka Samnaun (1844 m), které je osvobozeno od cla – především z důvodu neexistence přímé přístupové cesty přes švýcarské území. Zkrátka do Samnaunu se po silnici dostanou i Švýcaři jedině z Rakouska! Žije zde asi 800 obyvatel.
Procházíme městečkem až na jeho samotný konec, kde usedáme na terase restaurace Smuggler Alm (Pašerácká usedlost) a objednáváme si pivko:
Po příjezdu autobusem do Kapplu vystupujeme nikoli v centru, ale už u dolní stanice lanovky, protože máme v úmyslu podívat se k vodopádu a kapli ve svahu nad městečkem. U starého dřevěného mostu přes říčku Trisanna...
... odbočujeme doprava a stoupáme lesní cestou. Začíná pršet, a tak si oblékáme pláštěnky a doufáme, že jde jen o krátkou přeháňku. Přestává, když přicházíme k vodopádu...
Autobusem se necháváme vyvézt do centra Kapplu a z balkonu se pak díváme, kde jsme před půlhodinou byli:
Žádné komentáře:
Okomentovat