úterý 13. června 2023

Co jsem také přečetl_______________ ___________Tahle země není pro starý

Román, žánrově označovaný za „morální thriller“

Jeden muž najde šťastnou náhodou na poušti v kabele pohádkovou hotovost, výsledek války drogových gangů. Od té chvíle ho i s jeho manželkou, která se odjede skrýt ke své matce, začne pronásledovat ten, kterému peníze patřily, a všem třem je na stopě celkem stoicky uvažující šerif – těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout. 
Netradiční detektivní příběh ve stylu „noir“ z texasko-mexické hranice se ve svém průběhu plní policistovými meditacemi na téma láska, krev a občanská povinnost. Cormac McCarthy bývá označován za jednoho z nejtemnějších žalobců současného stavu americké společnosti.
Děj se odehrává v roce 1980. S hlavními hrdiny – veteránem z vietnamské války Llewelynem Mossem, zabijákem Antonem Chigurhem a šerifem Tomem Bellem v pustém kraji západního Texasu – se čtenář ocitá ve staromódním kvaziwesternovém Zapadákově, kde se to hemží brokovnicemi a vrší se mrtvola na mrtvole, a to přitom přízračně lenivým, ale neodvratným tempem. O dopadení vraha přitom v tomto vyprávění snad ani nejde. Je to život sám, oč tu běží, život každého jednoho, který o svém životě rozhoduje. Nebo možná taky ne… Ne, Amerika opravdu není pro starý.
Podle knihy natočili roku 2007 američtí režiséři, scénáristé, kameramani a producenti bratři Joel a Ethan Coenové film, ve kterém hrají Tommy Lee Jones, Javier Bardem a Josh Brolin. Získali za něj čtyři Oscary a dva Zlaté globy.
*  *  *
Cormac McCarthy se narodil se roku 1933 v Providence na východním pobřeží Spojených států. Roku 1937 se jeho rodina přestěhovala do Knoxvillu. Východní Tennessee a Appalačské hory spisovatele výrazně ovlivnily a odrážejí se zejména v jeho prvních čtyřech románech: Strážce sadu, Vnější tma, Dítě Boží a Suttree. Dále se už autor zabývá americkým Jihozápadem, kam se na konci sedmdesátých let přesunul: své opus magnum Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě tvořil čtyři roky v texaském El Pasu. Poté přišla „Hraničářská trilogie“: Všichni krásní koně, Hranice, Města na planině, a s ní i zájem médií, čtenářstva a mohutný komerční úspěch. Pozici stěžejního amerického romanopisce stvrdil Cormac McCarthy „thrillerem“ No Country For Old Men (2005), česky Tahle země není pro starý, a postapokalyptickým podobenstvím Cesta, za nějž získal Pulitzerovu cenu za literaturu.
Zemřel 13. června 2023 doma v novomexickém Santa Fe, měsíc před svými 90. narozeninami. Jak připomíná nekrolog v deníku New York Times, „zdobil své romány skalpováním, sekáním hlav, žhářstvím, znásilňováním, incestem, nekrofilií a kanibalismem“. O ženách nepsal, prý jim neroziměl. Rozhovory až na hrst výjimek neposkytoval, veřejně nečetl ani nepřednášel, žil v ústraní a z chudoby se vymotal až po třech dekádách psaní, a to díky svému šestému románu Všichni krásní koně (1992), za který dostaů americkou Národní knižní cenu.

Žádné komentáře:

Okomentovat