To jsou ale nápady...
Před vchodem do přístavby Společenského domu, v níž sídlí v přízemí prodejna Elekro Dvořák a v patře Městská restaurace, se objevily dva podivné stojany s širokým černým orámováním. Že by nové – a díky digitálním technologiím – vývěsky na parte?
Přes ulici rakřka naproti, uprostřed nově vydlážděné plochy na rozhraní náměstí a Nádražní ulice se objevil podivný poklop na kanál. Ale kdeže! Jen se pořádně podívejte, nejde o žádný „dekl“, ale o pochozí plastiku!
Při přípravách revitalizace náměstí oslovilo vedení města světelskou Akademii, zda by některý ze studentů nechtěl vytvořit dílo – konkrétně pochozí plastiku – která by toto místo ozvláštnila. Plastiku s názvem Rotace zhotovil jako svou maturitní práci Tomáš Čepl, student oboru uměleckořemeslné zpracování kovů. Název napovídá, že dílo ztvárňuje motiv vodního víru, což se k místu vyhlídky na řeku Sázavu hodí. Dílo je pro efekt zhotoveno z korodující i nerezové oceli a střed je kamenný.
* * *
Nepotvrdily se zvěsti škarohlídů, že v létě se před obří schodiště pod kostelem postaví promítací plátno a budeme mít amfiteátr pro letní kino...
Zdá se, že na chodníku vlevo od kované brány ve vjezdu mezi budovou školy v Jelenově ulici a domem čp. 100 je v dláždění chodníku stolperstein!
Stolperstein je německý termín složený ze slov „Stolper“ (zakopnout, škobrtnout) a „Stein“ (kámen) a doslovně přeložený znamená „kámen k zakopnutí“, volněji „kámen, který vyzývá k zastavení“. Bývá umístěn před domem, v němž lidé – nejčastěji Židé – žili, dokud nezmizeli v transportech do koncentračních táborů. Má podobu betonové dlaždice 10 x 10 cm, na jejíž vrchní straně je zasazena mosazná tabulka s textem „Zde žil/a…“ a několika údaji o zmizelých. Ve Světlé by mohla být umístěna řada stolpersteinů, ovšem tento případ to není:
A co ta vrata do stodoly? Ta jsou také ve Světlé?
Žádné komentáře:
Okomentovat