sobota 23. června 2018

Sardinie – smaragdový ostrov (VIII)

(předchozí článek Sardinie – smaragdový ostrov VII)
Prohlídka města Olbia – rozloučení se Sardinií

Všechno jednou končí, skládáme stany, balíme a odjíždíme z kempu do Olbie, odkud poplujeme trajektem do Livorna.
Olbia je živé pětapadesátitisícové průmyslové město s historickým centrem plným náměstíček lemovaných butiky, kavárnami a vinnými bary. Téměř jistě byla Olbia založena Kartaginci v 5. či 4. století př. n. l. Kartaginci se ovšem v oblasti vyskytovali už od poloviny 6. stol. př. n. l., což dokazuje jejich účast v bitvě o Mare Sardo mezi řeckými osadníky z Korsiky a spojenými etruskými a kartaginskými flotilami v roce 538 př. n. l., kterou někteří badatelé považují za vůbec první námořní bitvu na západní polokouli.
Za římské vlády se z Olbie stal významný vojenský a obchodní přístav – v 90. letech minulého století tu bylo nalezeno kolem desítky zbytků římských plavidel. Město, jež se tehdy nazývalo Civita, se časem stalo hlavním městem Giudicata di Gallura, jednoho ze čtyř nezávislých království (judikátů), na něž se Sardinie ve 12. a 13. století dělila. Když vládu převzala katalánsko-aragonská dynastie, nastal úpadek a známky života začalo město znovu vykazovat až s příchodem železnice v 19. století. Okolní oblasti byly pozvolna vysoušeny, aby se získala zemědělská půda nebo pozemky na stavbu závodů lehkého průmyslu.
Z přístavu trajektů Stazione Marittima...
... se vydáváme rovnou a zdánlivě nekonečně dlouhou ulicí Viale Isola Bianca do historického centra. 
Míjíme moderní budovu Archeologického muzea a za přechodem přes rušnou třídu Viale Principe Umberto i budovu radnice s infocentrem.
Corso Umberto I. je z poloviny pěší zóna a z poloviny jednosměrka, takže úplně bezstarostně se po ní producírovat nelze. Ostatně rozhodli jsme se navštívit nejdříve oba zdejší kostely a teprve potom se toulat ulicemi.
Chiesa di San Paolo je žulový kostel pocházející z 18. století s pozoruhodnou mnohobarevnou kachlovou kopulí valencijského stylu, která byla dostavěna po druhé světové válce.
Chiesa si San Simplicio je nejvýznamnější středověkou památkou nejen v Olbii, ale v celé Galluře. Byl vybudován na přelomu 11. a 12. století na tehdejším okraji města. 
Jde o zvláštní směs toskánských a lombardských stylů s výzdobou, která se prakticky omezuje na dvojici fresek ze 13. století, znázorňujících středověké biskupy.
Proplétáme se bočními uličkami a nečekaně se dostáváme na malá náměstíčka...
... a jiná zajímavá zákoutí:

Naše loučení se Sardinií probíhá postupně v pizzerii, gelaterii (jeden cono neboli kopeček, tedy spíše kopec je za 1,5 eura, dva cono za 2,5) a v Café Peppe Bianco. Nakonec nezbývá, než se vrátit k autobusu a čekat na nalodění. 
Fanoušci fotbalu mohou na trajektu sledovat mistrovství světa

Žádné komentáře:

Okomentovat