pondělí 7. července 2014

Eurocamp FICC kdysi a dnes

Ještě než po týdenní akci Toulky po horách definitivně opustím podhůří Vysokých Tater, zastavuji před areálem bývalého Eurocampu FICC mezi Veľkou Lomnicí a Tatranskou Lomnicí.

Eurocamp FICC byl postaven v letech 1972–1975 podle projektu Ing. arch. Alexandra Valentoviče na ploše 62 ha nákladem asi 126 milionů Kčs. Dne 2. srpna 1974 bylo v ne zcela dostavěném areálu zahájeno XXXV. International FICC Rally 1974, celosvětový sraz Mezinárodní federace milovníků kempů a karavanů (Fédération Internationale de Camping, Caravaning et Autocaravaning), z čehož se odvíjel jeho název. Z šestadvaceti států Evropy, Asie, Afriky a Ameriky přijelo 7 117 účastníků. Po skončení rally se majitelem Eurocampu stala Javorina, podnik cestovního ruchu Bratislava. Kempinková plocha s překrásným výhledem na štíty Vysokých Tater umožňovala pobyt půl druhé tisícovce hostí, ve 116 špičatých jednopatrových bungalovech bylo 464 lůžek. Místa pro postavení stanů a karavanů byla zatravněná a udržovaná, všechna měla elektrické přípojky. Sociální zařízení byla vybavená umyvárnou, sprchami a kuchyňkou s teplou vodou, k dispozici byla hřiště, finská sauna atd. Byla zde restaurace, samoobslužná jídelna a Tatranská koliba, kde k poslechu hrála lidová muzika a podávaly se slovenské speciality a víno z malokarpatské oblasti.
Byl jsem tu ubytovaný dvakrát. Poprvé na dvě noci při zájezdu, který jsme pořádali podnikovým autobusem Skláren Bohemia, n. p., v květnu 1977 (z té doby pocházejí oba černobílé snímky), podruhé v červenci 1984, kdy jsem přes havlíčkobrodskou pobočku cestovní kanceláře Čedok zajistil týdenní ubytování s polopenzí pro 17 členů našeho turistického oddílu.
V posledních desetiletích se do Eurocampu neinvestovalo, objekty chátraly, až padlo rozhodnutí o jejich odstranění. V červnu 2011 se v tisku objevila zpráva, že Eurocamp Develop, s. r. o., Košice, plánuje vytvořit na ploše přes 114 000 m2 parcely pro 68 rekreačních domů. Náklady na zřízení parcel a vybudování nových inženýrských sítí představují přibližně 1,7 mil. eur. Všechny parcely budou potom na prodej soukromým investorům.
S výstavbou chtěla společnost začít – po získaní stavebního povolení – ještě v témže roce, celý areál měl být dokončený do dvou let. V budoucnu chce společnost investovat i v druhé části bývalého Eurocampu FICC, napravo od cesty z Veľké Lomnice do Tatranské Lomnice. Podle původních záměrů, které vznikly ještě v době před hospodářskou krizí, se v celém prostoru Eurocampu uvažovalo o vybudovaní přibližně 2 500 hotelových lůžek, 500 postelí v penziónech a cca 4 500 lůžek v apartmánových domech.
Plány se plánují, zatímco budovy v areálu dál chátrají. V noci mezi druhou a třetí hodinou 8. dubna 2012 začala hořet budova bývalé recepce kempu, restaurace, diskotéky a bazénu. Plameny pohltily dřevěnou střechu a dřevěné obložení v interiéru budovy, likvidace požáru trvala téměř deset hodin.
A takhle to tu vypadá dnes:
17 komentářů:

 1. Škoda, v roce 1982 jsem zde byla coby studentka střední hotelové školy ve Velkém Meziříčí měsíc na práci a bylo to nádherné.

  OdpovědětSmazat
 2. Díky za Vaši návštěvu mého blogu, udělala jste mi radost!

  OdpovědětSmazat
 3. Díky za článek, na Ficc mám krásně vzpomínky za školy v přírodě v roce 1987. Škoda, že takto dopadl.

  OdpovědětSmazat
 4. Díky za Vaši zprávu, že jste se zatoulal na můj blog. Vždy mě potěší zjištění, že ho nepíšu jenom pro sebe...

  OdpovědětSmazat
 5. Dneska mi na fb přišly obrázky z Tater - konkrétně Eurocamp ficc.Dal jsem tam nějaké svoje z roku 1981-3 a pro srovnání jednu vaši.Doufám,že to nevadí.Srovnání nádhery a ruiny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevadí, jsem rád, že jste zabloudil na moje plky :-)

   Smazat
 6. Dobrý den, v tomto již neexistujícím kempu jsem byl společně s naší třídou po maturitě v roce 1983. Jeli jsme sem až z České Lípy a moc jsme si to jako kluci před vojnou užili. Je velká škoda, že toto zařízení takto dopadlo. Z České Lípy zdraví Zdeněk.

  OdpovědětSmazat
 7. Jardo, děkuji Vám za obrázky i informace. Hledal jsem z nostalgie na školu v přírodě v zimě roku 1984-1985. I když toto jsem asi zjistit nechtěl...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jo, člověk by se snad ani neměl vracet do míst, na které má z mládí hezké vzpomínky... Svět se zkrátka mění (říká se tomu pokrok), ale mnohdy máme dojem, že k horšímu...

   Smazat
 8. Bola som zhrozená ako vyzerá Eurocamp, za bývalého režimu som tam bola viackrát, v kolibe vyhrávala cimbálová muzika, ubytovnie v chatkách, proste nádhera, keď som videla tie ruiy a všetko rozbité, bolo mi do plaču. Na Eurocamp mám nádherné spomienky.

  OdpovědětSmazat
 9. Dnes jsem si nejak vzpomela, na moji nejkrasnejsi skolu v prirode, asi z roku 89.Tak jsem hledala, az jsem nasla. Do dnes pred sebou vidim ten nadherny camp, ty bungalovy, ve kterych jsme zazili spoustu srandy, to okoli... A nyni vidim tohle. Je mi z toho smutno. Kazdopadne velky dik za foto a vypraveni :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vaše návštěva mého blogu mě potěšila, díky!

   Smazat
 10. Je mi ľúto, že táto budova je už minulosťou , bola som tam ubytovaná počas lyžiarskeho zájazdu v roku 1979.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, je to smutný konec krásného rekreačního zařízení. Díky za návštěvu blogu.

   Smazat
 11. Chodievali sme tam s rodičmi na dovolenku do karavanu, mám nádherné spomienky. Keď vidím tie trosky, je mi do plaču.

  OdpovědětSmazat