(Předchozí článek Rakouské Alpy s CK Alpina II)
Od Alpincentra po Alexander-Enzinger Weg do Kaprunu
... ale panice nepropadáme, neboť je jasné, že za chvíli už budeme nad nimi a budeme si užívat sluníčka a azurového nebe. Vystupujeme v Alpincentru (2450 m), což je křižovatka všech sjezdovek a rušné centrum oblasti s restauracemi a sportovními obchody.
Fotíme kolem dokola a vzhlížíme k nezaměnitelné siluetě hory Kitzsteinhorn (3203 m), která je symbolem regionu Zell am See – Kaprun. Na nejvýše položenou vyhlídku Top of Salzburg ve výšce 3029 m jezdí kabinová lanovka s nejvyšší podpěrou na světě (113 m), viditelnou z úctyhodné dálky:
Když se dostatečně vynadíváme, vydáváme se na túru po víceméně pohodové Alexander-Enzinger Weg. Malá část úzkého travnatého hřebínku je zabezpečena lanem...
Přicházíme na Schoppachhöhe (2069 m), kde je na dřevěném kříži nápis Im Gedenken an die Hexenverbrennung neboli Na památku upálení čarodějnice. Žádné podrobnosti jesm nezjistil – a to ani v listingu kešky, která se tu ukrývá...
Mírným klesáním se dostáváme k dalšímu kříži. Místo se nazývá Drei-Wallner-Höhe (1861 m) a také tady se nachází jedna keš:
S radostí přicházíme k restauraci Glocknerblick (1675 m). Jak její název napovídá, ze slunné terasy se nabízí úžasné panorama s nejvyšší horou Rakouska Grossglocknerem (3798 m) a masivem Dachstein. Jsou také vidět hráze obou přehrad přečerpávací vodní elektrárny na Kapruner Ache. Během druhé světové války na ní pracovali totálně nasazení z Belgie a dalších okupovaných zemí. Jedna z přehrad byla dostavována až po válce a byla financována z Marshallova plánu.
A takovýhle výhled mám, když se od půllitru mírně ohlédnu přes pravé rameno:
Prudkým sestupem se dostáváme až k restauraci Maiskogelalm zvědaví, zda tam nesedí někteří z naší skupiny. Nesedí – a tak po široké cestě mírně stoupáme k lanovce, kterou sjíždíme do Kaprunu a přitom shlížíme na 1300 metrů dlouhou bobovou dráhu s mosty, vlnami, serpentinami i skoky, oblíbenou atrakci nejen dětí.
Prudkým sestupem se dostáváme až k restauraci Maiskogelalm zvědaví, zda tam nesedí někteří z naší skupiny. Nesedí – a tak po široké cestě mírně stoupáme k lanovce, kterou sjíždíme do Kaprunu a přitom shlížíme na 1300 metrů dlouhou bobovou dráhu s mosty, vlnami, serpentinami i skoky, oblíbenou atrakci nejen dětí.
Kaprun se po staletí vyvíjel jako horská vesnice a dnes je vyhlášeným střediskem zimních sportů a turistiky, má kolem tří tisíc obyvatel. Procházíme centrem, později kolem hradu a kostelíku sv. Jakuba, který nahradil hradní kapli ve třetím patře paláce.
Stavba hradu sahá do 12. století, v roce 1526 byl během selských válek zapálen a do základů vyhořel. V letech 1580–1600 ho salcburský správce Josef Hundt z Ainetpergu vystavěl do současné podoby. Během staletí se vystřídala řada jeho majitelů, v roce 1921 ho Johann II z Lichtensteinu prodal peruánskému velvyslanci Heinrichu Gildemeisterovi, v roce 1984 jej získal Burgverein Kaprun, neziskové sdružení kaprunských podnikatelů, načež následovala intenzivní rekonstrukce. Dnes se hrad využívá především pro kulturní akce.
Sestupujeme k cyklostezce, která nás přivádí k mostu Mayereinödbrücke přes řeku Salzach a kolem letiště do Zellermoosu.
Následuje článek Rakouské Alpy s CK Alpina (IV)
Žádné komentáře:
Okomentovat