Tak se jmenuje nový památník odhalený v Jihlavě v prostoru městské odpočinkové zóny Český mlýn. Připomíná den, který odstartoval události vedoucí k návratu svobody a demokracie.
Památník v podobě svazku klíčů je symbolem 17. listopadu 1989 a konce totality – zvonění klíči bylo fenomenem „sametové revoluce“.
Za projektem památníku, jehož vznik inicioval bývalý hejtman Kraje Vysočina a současný senátor Miloš Vystrčil, stojí Spolek pro navrácení sochy TGM do Jihlavy. Hlavní myšlenka tohoto spolku, vyjádřená už jeho samotným názvem, byla realizována v roce 2011, jeho členové se však rozhodli pokračovat v pořádání akcí upozorňujících na nebezpečí totalit.
„Klíče“ a jejich přívěšek v podobě lipového listu, symbolu české státnosti, jsou z lipnické žuly. Strojní opracování zajistila firma Granit Lipnice, ruční kamenosochařské dokončení provedl havlíčkobrodský sochař Radomír Dvořák, jenž je také spoluautorem návrhu. Jeho díla v lipnických lomech – Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči – a zejména Hlava XXII umístěná mezi Dolním Městem a Lipnicí jsou dnes oblíbenými cíli turistů ze všech končin naší republiky.
Akci moderoval Petr Palovčík, člen zmíněného spolku,
na úvod zapěli členové Sokola Jihlava...
... a od mladých jihlavských písničkářů zaznělo i několik kdysi zakázaných písniček Karla Kryla a skupiny Pražský výběr.
Téhle paní se zdála hudba příliš nahlas, a tak si zacpala uši |
Krátce promluvili Miloš Vystrčil, ředitel firmy Granit Lipnice Zdeněk Knedla, předsedkyně spolku Marie Bohuňovská, primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.
Uprostřed Patr Palovčík, vpravo Miloš Vystrčil |
Po celou dobu drobně, ale vytrvalo pršelo a přestalo až těsně před vlastním odhalením památníku, k němuž došlo za zpěvu písně Modlitba pro Martu v podání jihlavské folkové zpěvačky Katky Menšíkové. Původně ji zde opravdu měla zazpívat Marta Kubišová, její náhlé onemocnění však záměr zhatilo.
V samém závěru zazněla česká hymna a zvonění klíčů, které mnozí z kolemstojících vytáhli z kapes.
Žádné komentáře:
Okomentovat